Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Henny i naturalne farby

2017-09-16

Naturalne farby do włosów – przeznaczenie i zastosowanie

Naturalne henny to bezpieczne farby do włosów dla ciężarnych. Henna Khadi  jest przeznaczona dla osób, którym zależy na takiej koloryzacji, jaka zachowa ich włosy w dobrej kondycji, a nawet je odżywi i wzmocni. Farby ziołowe do włosów Kahdi mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Henny i kosmetyki Khadi są przykładem kosmetyków naturalnych, które są skuteczną alternatywą dla drogeryjnych (chemicznych) farb do włosów. Osoby posiadające włosy bardzo osłabione (np. po chemioterapii) lub zniszczone (np. wielokrotnym rozjaśnianiem) powinny przed użyciem wykonać nałożenie henny (przygotowanej wg instrukcji pasty) na kosmyk włosów, aby sprawdzić, czy włosy w reakcji z ziołami nie zabarwią się na niepożądany zielonkawy odcień. Henny do włosów Khadi to bezpieczne farby do włosów dla ciężarnych, ponieważ nie zawierają żadnych szkodliwych chemicznych substancji.

Farbowanie włosów henną - sposób użycia

 1. Przygotowanie włosów do naturalnej koloryzacji.
  Umyj włosy szamponem bez silikonów. Jeśli stosujesz szampony lub odżywki z silikonem, to najlepiej umyj je szamponem oczyszczającym lub przeciwłupieżowym bez silikonu kilka razy zanim zdecydujesz się na użycie naturalnej henny na włosy. Pamiętaj też, żeby nie olejować włosów na 48h przed koloryzacją.
 2. Przygotowanie henny w paście - rozrobienie farby ziołowej w opakowaniu.
  Odpowiednią ilość proszku zalej ciepłą wodą o temperaturze ok 50°C, wymieszaj do uzyskania konsystencji gęstej śmietany.
 3. Hennowanie włosów – jak powinna być nakładana henna na włosy.
  Kiedy mikstura trochę ostygnie, wciąż jeszcze ciepłą nałóż na włosy (mogą być wilgotne lub suche, w zależności od preferencji) nakładając ją od dołu włosa do końca. Hennę można też odłożyć w ciepłe miejsce na dłużej, a przed nałożeniem lekko ją ogrzać (nie wolno za bardzo - ma być mocno ciepła).
 4. Czas pozostawiania henny na włosach.
  Włosy owiń folią i ciepłym ręcznikiem lub użyj czepka termicznego. Pozostaw na głowie od 30 minut do 2 godzin lub nawet dłużej.
 5. Spłukanie i oczekiwanie na pełny efekt koloryzacji.
  Spłucz włosy ciepłą wodą i nie myj włosów przez 48h. Bądź cierpliwa. Kolor w wyniku procesu utleniania, ściemnieje i uzyska intensywniejszy odcień w ciągu kilku dni od farbowania.

Naturalne farbowanie włosów siwych i bardzo jasnych

Jeśli Twoje włosy są mocno rozjaśnione lub siwe, henna Khadi jasny brąz może nie spełnić Twoich oczekiwań kolorystycznych. W takim przypadku (np. gdy przystępujemy do farbowania włosów siwych) poleca się zastosować metodę farbowania dwustopniowego. Metoda ta jest też zalecana w przypadku włosów odpornych na koloryzację (z zamkniętą łuską włosa). Najpierw farbuje się włosy henną naturalną (czystą), a następnie należy użyć ziołowej farby Khadi w pożądanym kolorze.

 1. Farbowanie czystą henną naturalną.
  Przygotuj Hennę Khadi czystą (czerwoną) według instrukcji i zafarbuj włosy na czerwony odcień.

 2. Koloryzacja docelowa.
  Po spłukaniu henny od razu lub następnego dnia zaaplikuj na włosy wybrany odcień farby Khadi w ciemniejszym odcieniu.

Uwaga: Farby ziołowe Khadi można ze sobą dowolnie mieszać. Dlatego w zależności od własnych doświadczeń i oczekiwań wiele kobiet stosuje dwustopniową koloryzację używają w pierwszym etapie także hennę z ziołami i amlą, aby uzyskać jeszcze ciemniejszy efekt farbowania.

Naturalna koloryzacja - ważne wskazówki

 1. Przed użyciem naturalnej henny należy się zapoznać z instrukcją dołączoną do opakowania. Ziołowe farby do włosów można aplikować tylko na niepodrażnioną skórę głowy, nakładając ja na kolejne pasma włosów od skóry głowy do ich końcówek (w przeciwnym razie zastygająca w postaci skorupy henna uniemożliwi dotarcie do niższych partii włosów).

 2. Przed pierwszym (i każdym kolejnym) użyciem farby Khadi należy pozbyć się z włosów silikonu, który jest powszechnie stosowany w szamponach i odżywkach do włosów. Możemy się go skutecznie pozbyć myjąc głowę (najlepiej kilka razy kilka dni pod rząd) szamponem oczyszczającym lub przeciwłupieżowym nie zawierającym silikonu. Uniemożliwia on wniknięcie składników roślinnych w strukturę włosa.

 3. Ziołowe farby do włosów bardzo „brudzą” skórę i ubrania, dlatego zaleca się posmarować olejkiem skórę poniżej linii włosów, a podczas gdy nakładana jest henna na włosy użyć odpowiedniego ubioru i ręczników.

 4. Do Henny Khadi można dodać podczas rozrabiania wiele różnych dodatków:

  1. kwaśny dodatek (sok z połówki cytryny lub pomarańczy) – aby uzyskać mocniejszy i nieco ciemniejszy odcień; nie należy tego stosować w przypadku farby Khadi zwierających domieszkę indygo (ponieważ ma odczyn zasadowy więc kwas go zneutralizuje), ktorego efekt można wzmocnić dodając do mieszanki łyżeczkę soli.

  2. kawę, herbatę, amlę – aby kolor był ciemniejszy

  3. bezbarwną hennę cassia – aby kolor był bardziej jaskrawy (bardziej rudy)

  4. żel z wygotowanego siemienia lnianego – ułatwi on aplikację i spowoduje, że włosy będą mniej suche

  5. klika kropli swojego ulubionego olejku (jeżeli zapach farby jest zbyt intensywny).

 5. Henna jak każde zioło może wysuszać lekko włosy, dlatego naturalną koloryzację warto uzupełnić olejowaniem za pomocą indyjskich olejków do włosów. (Uwaga: zachowując odstęp 48h zarówno przed jak i po koloryzacji, żeby nie uniemożliwić wnikania i utlenienia się barwników).

 6. Niewykorzystaną przygotowaną pastę farby Khadi można przechowywać w zamrażalniku, a przed kolejnym użyciem wystarczy ją podgrzać.

 7. W przypadku włosów bardzo osłabionych lub zniszczonych częstym farbowaniem zaleca się wykonanie testowego farbowania na kosmyku włosów, ponieważ zniszczona łuska włosów potrafi zareagować z naturalnymi barwnikami i zabarwić się na zielony kolor.

 8. Naturalna koloryzacja może być stosowana praktycznie tak często, jak się chce. Ziołowe farby do włosów zaleca się używać co 3-5 tygodni. Można także w międzyczasie (np. 1-2 tyg. po farbowaniu) stosować Cassia Khadi - bezbarwną hennę (Sennę). Dodatkowo wzmocni i odżywi ona włosy oraz pogłębi jeszcze ich blask.

 9. Zmiana odcienia koloru po koloryzacji naturalną henną jest zjawiskiem naturalnym. Wynika to z utleniania się poszczególnych barwników przez kilka dni po farbowaniu, a następnie z nierównomiernego wypłukiwania się ich z każdym myciem. Na przykład Indygo (odpowiadające za ciemną i zimną tonację) wypłukuje się szybciej niż henna (barwiącą na czerwono – rudy kolor), dlatego z czasem włosy jaśnieją, a ich odcień jest coraz cieplejszy.

 10. Można łączyć ze sobą różne farby Khadi. Efekt takiego zabiegu, jakim jest naturalna koloryzacja, zależny jest od indywidualnej budowy i kondycji włosów. Dlatego najlepiej jest samemu dopasować zarówno częstość, jak i mieszankę stosowanych farb.

Zalety farb Khadi

Henna Khadi Jasny Brąz zapewnia następujące efekty:

 • skuteczne pokrycie siwych włosów

 • bezproblemowa i samodzielna koloryzacja

 • regeneracja osłabionych i zniszczonych włosów

 • działanie przeciwgrzybiczne i przeciwłupieżowe

 • wzmocnienie cebulek włosowych

 • niezwykły, a zarazem naturalny blask i objętość włosów

Henny i farby naturalne są wolne od:

 • konserwantów

 • wzmacniaczy kolorów

 • soli metali

 • perfum i olejków esencjonalnych

Wszystkie henny Khadi posiadają niemiecki certyfikat BDIH, który gwarantuje, że te naturalne farby do włosów są najwyższej jakości i spełniają ekologiczne wymogi stawiane kosmetykom naturalnym. Ten certyfikat posiadają prawie wszystkie kosmetyki Khadi. Warto przy tym podkreślić, że henna do włosów (znana też jako chna Khadi) to kilkanaście różnych odcieni, które są idealne, jako farby do włosów dla ciężarnych.

Pozytywne opinie użytkowników

Opinie na temat Henny Khadi Jasny Brąz, wskazują na następujące korzyści z jej stosowania:

 • trwały, wyrazisty kolor

 • skuteczne pokrycie siwizny

 • odżywianie i regeneracja włosów

 • zachwycający połysk i objętość


Ważne wskazówki, by farbowanie przyniosło zamierzone efekty:

 1. Intensywność ostatecznego koloru zależy od czasu trzymania farby na włosach. Im dłuższy czas, tym bardziej intensywny i trwały efekt.
 2. Im dłużej farba będzie miała kontakt z włosami, tym więcej czerwonych barwników przeniknie do włosów – w ten właśnie sposób można uzyskać blond o lekko czerwonym odcieniu.
 3. Należy przestrzegać optymalnej temperatury wody, która wynosi 50˚C. Przekroczenie tej temperatury może spowodować pojawienie się odcieni blondu o intensywniejszych żółtych tonach.
 4. Do farbowania nie używaćj dodatków i innych składników niż te, które wskazane są w instrukcji. Użycie takich substancji może spowodować komplikacje w procesie koloryzacji lub doprowadzić do braku efektu koloryzacji. Niewskazane są przede wszystkim dodatki mające wpływ na pH farby, tj. ocet czy sok z cytryny, a także produkty na bazie olejów.
 5. Przy częstym farbowaniu i długim trzymaniu farby na włosach, włosy będą stopniowo stawały się ciemniejsze, dlatego podczas kolejnych koloryzacji zaleca się nakładanie farby jedynie na odrosty. Pełne farbowanie należy przeprowadzać co czwartą koloryzację. Podczas kolejnych koloryzacji na wcześniej farbowane partie włosów można nakładać Cassię Khadi.
 6. Po farbowaniu Henną Jasny Blond nie zaleca się rozjaśniać i koloryzować włosów farbą chemiczną – składniki takiej farby mogą niekorzystnie wpłynąć na naturalne składniki zwarte w Hennie Jasny Blond, skutkując niespodziewanymi efektami kolorystycznymi.
 7. Gdy na naturalnie siwych włosach pojawią się odcienie koloru zielonego, zaleca się odczekać kilka godzin – efekt, który spowodowany jest utlenianiem barwników, zniknie. Aby natychmiast pozbyć się zielonych barw, zaleca się użyć do kolejnego farbowania mieszanki: 70% Cassii Khadi + 30% czystej henny Khadi (czerwonej). Jeśli ostateczny kolor nie jest pożądanym, można bez jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla włosów powtórzyć farbowanie, podczas którego można zmieszać ze sobą dowolne naturalne farby Khadi.
 8. Przed farbowaniem warto wypróbować farbę na niewielkim fragmencie włosów. Farby Khadi (oprócz Naturalnej Henny Złoty Blond) trwale koloryzują włosy, a ich ostateczny wygląd zależy od wyjściowego koloru włosów, ich kondycji, czasu trzymania farby, temperatury wody oraz użytych dodatków, dlatego należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta.

Do farbowania będą potrzebne następujące przedmioty:

 • farba Khadi w proszku,
 • duża miseczka plastikowa, szklana lub ceramiczna,
 • woda lub czarna herbata o temperaturze 50˚C,
 • opcjonalnie sól (1 łyżeczka / 50g proszku),
 • rękawiczki,
 • stary ręcznik do ochrony ubrania,
 • pędzelek do aplikacji farby,
 • czepek ochronny (zawarty w opakowaniu) lub folia spożywcza,
 • nieduży ręcznik lub turban do owinięcia głowy po nałożeniu farby.

BEZPIECZEŃSTWO:
Farba całkowicie naturalna, wolna od jakichkolwiek składników chemicznych. Nie zawiera amoniaku, utleniaczy, wzmacniaczy koloru i konserwantów. Absolutną naturalność produktu potwierdza certyfikat BDIH gwarantujący bezpieczeństwo, brak toksyczności i najwyższą jakość kosmetyku. Proces produkcji jest poddawany regularnym i rygorystycznym kontrolom jakości. Produkt zgodny z filozofią wegańską, nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, został wyprodukowany zgodnie z zasadami cruelty-free. Farby nie można stosować na podrażnioną i chorą skórę głowy. Farby Khadi są odpowiednie jedynie do koloryzacji włosów na głowie. Podczas farbowania należy zachować ostrożność, aby nie wdychać proszku. Przed koloryzacją należy zabezpieczyć odzież, ponieważ farba może pozostawić trwałe plamy. Należy również bezwzględnie stosować podczas farbowania rękawiczki ochronne, ponieważ farba może zabarwić skórę.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel